Už ste niekedy videli stredoveký proces výroby, v ktorom sa kus dreva premení na drevenú misku, z nahrubo opracovanej kože sa stane krásne zdobená kožená brašna, z roztopeného včelieho vosku si privoniate k funkčnej sviečke, či kde sa z hrudy hliny vyčaruje keramický džbán? Že nevideli? A to je len zlomok z toho, čo budete mať možnosť na Festivale zabudnutých remesiel vidieť. Šikovní remeselníci vám predvedú svoje znalosti a zručnosti a prezentujú remeslá z dôb dávno zabudnutých. Pomocou nástrojov, o akých dnes už slýchame len málo, vytvárajú krásne a originálne výrobky, v ktorých sa skrýva kus histórie. Ak sa vám nejaké remeslo zapáči, pristavte sa a pokojne si remeslo vyskúšajte. Pozývame vás, aby ste sa spolu s nami preniesli o sedem storočí späť so všetkým, čo k tomu patrí! Čakajú na vás hrnčiari, brašnári, sviečkari, výrobcovia papiera či kníhviazači, obuvníci, ale i kováči či tesári.
Tu si môžete pozrieť a prečítať si o remeslách, ktoré uvidíte na našom festivale.
Brašniar
Dôležitou súčasťou výbavy stredovekého človeka bola brašna, ktorá sa nosila na opasku. V takejto brašne nosil človek všetky najdôležitejšie predmety, ktoré musel mať vždy pri sebe.
Hrnčiar
Hrnčiarstvo patrí k jedným z najstarších remesiel. Prvé predmety vyrobené z pálenej hliny datujeme až do praveku.
Krajčír
Krajčírske remeslo je s nami už od vtedy, čo ľudstvo povyliezalo z jaskýň a snažilo sa pozošívať, čo svet dal tak, len aby to dáko zahrialo. V cechoch sa krajčírstvo ako remeslo objavuje až od konca 14. storočia
Minciar
Razba mincí na území Slovenska má počiatky už v 5. a 4. storočí p. n. l., kedy sa na naše územie prisťahovali z prialpskej oblasti Keltské kmene. Na konci 2. storočia pred Kristom sa na území dnešnej Bratislavy rozkladalo významné centrum Keltov.
Pisár/Iluminátor
Remeslo vyžadujúce si nadanie, kreativitu, trpezlivosť a zručnosť!
Do vynájdenia kníhtlače sa knihy písali ručne. Táto tradícia pokračovala až do 16. storočia. Pisári pochádzali hlavne z radov duchovných, kde sa budúcim pisárom dostalo potrebné vzdelanie v katedrálach či kláštorných školách.
Sviečkar
Sviečkarstvo, ako samostatné remeslo organizované v cechu, poznáme až od začiatku 15. storočia z územia dnešného Nemecka. Patrilo k tým bohatším remeslám – čo sa týka nákladov aj ceny produktov.
Tokár
Sústruh je jednoduchý, no dômyselný nástroj, ktorý umožňuje pretvárať kus dreva na užitočné pomôcky či umelecké diela behom pár minút a bez väčšej námahy. S jeho konceptom prišli už Egypťania a v mierne upravenej podobe sa princíp sústruženia zachoval po tisícky rokov.
Spracovanie ovčej vlny tradičným spôsobom
Plstenie, tkanie na karetkách, prírodné farbenie vlny, nalbinding, česanie a spriadanie vlny
Okrem týchto remesiel sa môžete tešiť na už modernejšie remeslá ako cinár, drotár, bubnár, drevorezbár, medovnikár, sklár, kováč, šperkár a výrobca kozmetiky.